Přejít na obsah
Cognac, Viktor Hugo jej nazval "likérem bohů", cognac je symbolem luxusu a způsobu života všech jeho ctitelů i vyznavačů. Tato špičková eau-de-vie ("voda života" neboli "živá voda") vyrobená v oblasti Charente okolo města Cognac je výsledkem několika staletého know-how. Cognac je nejznámějším typem brandy. Aby mohl nosit toto prestižní označení, musí splňovat přísná kritéria, která stanovil úřad Cognacu - le BNIC (Bureau National Interprofessionel du cognac).

  • musí pocházet z okolí města Cognac v západní Francii (což stanovil již francouzský zákon roku 1909). Tento region se dále dělí na šest oblastí (cru): Grande Champagne, Petite Champagne, Borderies, Fins Bois, Bons Bois a Bois Ordinaires – v pořadí snižující se hodnocení. Hrozny z jednotlivých apelací je povoleno mezi sebou míchat. Pokud jsou použité hrozny vypěstovány pouze v apelaci Grande Champagne a pochází z odrůdy Ugni Blanc je možno koňak na etiketě označit jako Première cru du Cognac.
  • musí být vyroben jen z bílých odrůd Ugni Blanc, Folle Blanche nebo Colombard.
  • musí zrát v dubových sudech nejméně 2 roky od konce destilační sezóny, tj. od 1. dubna následujícího roku po sklizni

Při destilaci se používá tradičních měděných destilačních přístrojů kotlíkového typu. Poté destilát zraje nejméně 2 roky v dubových sudech. Délka zrání je poté označena zkratkou na láhvi:
  • VS (very special) – nejméně 2 roky
  • VSOP (very superior old pale) nebo Réserve – nejméně 4 roky
  • XO (extra old) – nejméně 10 let

Každý rok se odpaří přibližně 3 % alkoholu, nazývané la part des anges (andělský podíl).
Koňak je buď směs různých ročníků (nejběžněji dostupný koňak), směs různých destilací jednoho ročníku, nebo jako ročníkový z jedné konkrétní destilace.
Návrat na obsah